 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZX55C20)
Taiwan Semiconductor BZX55C20
PartNo:
BZX55C20
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 20000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 20 Volt 500mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:20 V
Voltage Tolerance:0.06
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:100 nA
Zz - Zener Impedance:55 Ohms