 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZX79B47)
Taiwan Semiconductor BZX79B47
PartNo:
BZX79B47
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 29590
Request Qty:
Description: Zener Diodes 47 Volt 500mW 2%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:47 V
Voltage Tolerance:0.02
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:500 mW
Maximum Reverse Leakage Current:50 nA
Zz - Zener Impedance:170 Ohms