Micro Commercial Components (MCC) (BZX84B12-TP)
PartNo:
BZX84B12-TP
Manufacturers:
Micro Commercial Components (MCC)
Description:
Zener Diodes 350mW, 5.0mA/12V
Details
Vz - Zener Voltage:
12 V
Voltage Tolerance:
0.02
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
5 mA
Pd - Power Dissipation:
350 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
100 nA
Zz - Zener Impedance:
25 Ohms