 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BZX84C10-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BZX84C10-TP
PartNo:
BZX84C10-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 6000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 10V 20Ohms
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:10 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:5 mA
Pd - Power Dissipation:350 mW
Maximum Reverse Leakage Current:200 nA
Zz - Zener Impedance:20 Ohms