Rectron (BZX84C12-T1)
PartNo:
BZX84C12-T1
Manufacturers:
Rectron
Description:
Zener Diodes 12V
Details
Vz - Zener Voltage:
12.05 V
Voltage Tolerance:
0.05
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
10 mA
Pd - Power Dissipation:
300 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
100 nA
Zz - Zener Impedance:
25 Ohms