 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Rectron  (BZX84C12-T1)
Rectron BZX84C12-T1
PartNo:
BZX84C12-T1
Manufacturers: Rectron
Qty: 5995
Request Qty:
Description: Zener Diodes 12V
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:12.05 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:10 mA
Pd - Power Dissipation:300 mW
Maximum Reverse Leakage Current:100 nA
Zz - Zener Impedance:25 Ohms