 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Rectron  (BZX84C15-T1)
Rectron BZX84C15-T1
PartNo:
BZX84C15-T1
Manufacturers: Rectron
Qty: 6000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 15V
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:14.7 V
Voltage Tolerance:0.06
Voltage Temperature Coefficient:11.4 mV/K
Zener Current:10 mA
Pd - Power Dissipation:300 mW
Maximum Reverse Leakage Current:50 nA
Zz - Zener Impedance:30 Ohms