 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BZX84C15-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BZX84C15-TP
PartNo:
BZX84C15-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 3788
Request Qty:
Description: Zener Diodes 5mA, 15V
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:15 V
Voltage Tolerance:
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:1 mA
Pd - Power Dissipation:350 mW
Maximum Reverse Leakage Current:100 nA
Zz - Zener Impedance:200 Ohms