Micro Commercial Components (MCC) (BZX84C15-TP)
PartNo:
BZX84C15-TP
Manufacturers:
Micro Commercial Components (MCC)
Description:
Zener Diodes 5mA, 15V
Details
Vz - Zener Voltage:
15 V
Zener Current:
1 mA
Pd - Power Dissipation:
350 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
100 nA
Zz - Zener Impedance:
200 Ohms