 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Taiwan Semiconductor  (BZX84C2V4)
Taiwan Semiconductor BZX84C2V4
PartNo:
BZX84C2V4
Manufacturers: Taiwan Semiconductor
Qty: 12000
Request Qty:
Description: Zener Diodes 2.4 Volt 350mW 5%
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:2.4 V
Voltage Tolerance:0.08
Voltage Temperature Coefficient:- 1.75 mV/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:350 mW
Maximum Reverse Leakage Current:50 uA
Zz - Zener Impedance:100 Ohms