Micro Commercial Components (MCC) (BZX84C5V1-TP)
PartNo:
BZX84C5V1-TP
Manufacturers:
Micro Commercial Components (MCC)
Description:
Zener Diodes 5.1V 60Ohms
Details
Vz - Zener Voltage:
5.1 V
Voltage Tolerance:
0.05
Pd - Power Dissipation:
350 mW
Maximum Reverse Leakage Current:
2 uA
Zz - Zener Impedance:
60 Ohms