 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BZX84C5V1-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BZX84C5V1-TP
PartNo:
BZX84C5V1-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 8489
Request Qty:
Description: Zener Diodes 5.1V 60Ohms
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.1 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:350 mW
Maximum Reverse Leakage Current:2 uA
Zz - Zener Impedance:60 Ohms