 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (BZX84C5V6-TP)
Micro Commercial Components (MCC) BZX84C5V6-TP
PartNo:
BZX84C5V6-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 5867
Request Qty:
Description: Zener Diodes 5.6V 40Ohms
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:5.6 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:
Zener Current:5 mA
Pd - Power Dissipation:350 mW
Maximum Reverse Leakage Current:1 uA
Zz - Zener Impedance:40 Ohms