Central Semiconductor (CFSH01-30L TR)
PartNo:
CFSH01-30L TR
Manufacturers:
Central Semiconductor
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 30V 100mA Low VF Schottky Diode
Details
Product:
Schottky Diodes
Technology:
Si
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:
30 V
If - Forward Current:
100 mA
Ifsm - Forward Surge Current:
500 mA
Configuration:
Single
trr - Reverse Recovery time:
Vf - Forward Voltage:
0.3 V
Ir - Reverse Current:
7 uA
Pd - Power Dissipation:
100 mW