 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Central Semiconductor  (CMSH1-40M)
Central Semiconductor CMSH1-40M
PartNo:
CMSH1-40M
Manufacturers: Central Semiconductor
Qty: 16222
Request Qty:
Description: Schottky Diodes & Rectifiers Schottky 1.0A 40V
RoHS:Details
Product:Schottky Rectifiers
Technology:Si
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:40 V
If - Forward Current:1 A
Ifsm - Forward Surge Current:30 A
Configuration:Single
trr - Reverse Recovery time:
Vf - Forward Voltage:0.5 V
Ir - Reverse Current:10 mA