Central Semiconductor (CMSH1-40M)
PartNo:
CMSH1-40M
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers Schottky 1.0A 40V
Details
Product:
Schottky Rectifiers
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:
40 V
If - Forward Current:
1 A
Ifsm - Forward Surge Current:
30 A
Vf - Forward Voltage:
0.5 V
Ir - Reverse Current:
10 mA