IXYS (CS45-16io1R)
PartNo:
CS45-16io1R
Manufacturers:
IXYS
Qty:
810
Request Qty:
Description:
SCRs 45 Amps 1600V
Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM:
1.6 kV
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM:
3 mA
On-State RMS Current - It RMS:
71 A
Forward Voltage Drop:
1.37 V
Maximum Gate Peak Inverse Voltage:
10 V
Gate Trigger Voltage - Vgt:
1.5 V
Gate Trigger Current - Igt:
80 mA
Holding Current Ih Max:
100 mA