 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Central Semiconductor  (CSHD12-60C TR13)
Central Semiconductor CSHD12-60C TR13
PartNo:
CSHD12-60C TR13
Manufacturers: Central Semiconductor
Qty: 2500
Request Qty:
Description: Schottky Diodes & Rectifiers 12Amp 60V Schottky 60Vr 100A Ifsm DC-DC
RoHS:Details
Product:Schottky Rectifiers
Technology:Si
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:60 V
If - Forward Current:12 A
Ifsm - Forward Surge Current:100 A
Configuration:Dual Common Cathode
trr - Reverse Recovery time:15 ns
Vf - Forward Voltage:0.72 V