Central Semiconductor (CSHD6-100C TR13)
PartNo:
CSHD6-100C TR13
Manufacturers:
Central Semiconductor
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers Schottky Rectifier
Details
Product:
Schottky Diodes
Technology:
Si
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:
100 V
If - Forward Current:
6 A
Ifsm - Forward Surge Current:
50 A
Configuration:
Dual Common Cathode
trr - Reverse Recovery time:
Vf - Forward Voltage:
1.1 V
Ir - Reverse Current:
10 mA