 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Central Semiconductor  (CSIC10-1200 SL)
Central Semiconductor CSIC10-1200 SL
PartNo:
CSIC10-1200 SL
Manufacturers: Central Semiconductor
Qty: 130
Request Qty:
Description: Schottky Diodes & Rectifiers 1200V 10A Silicon Carbide
RoHS:Details
Product:Schottky Silicon Carbide Diodes
Technology:SiC
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:1200 V
If - Forward Current:14 A
Ifsm - Forward Surge Current:50 A
Configuration:Single
trr - Reverse Recovery time:
Vf - Forward Voltage:
Ir - Reverse Current:0.09 mA
Pd - Power Dissipation:42 W