 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (DFLZ16-TP)
Micro Commercial Components (MCC) DFLZ16-TP
PartNo:
DFLZ16-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 1873
Request Qty:
Description: Zener Diodes 1W, 25mA, 16.0V
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:16 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:0.11 %/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:1 W
Maximum Reverse Leakage Current:1 uA
Zz - Zener Impedance:1 Ohms