 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > Micro Commercial Components (MCC)  (DFLZ6V8-TP)
Micro Commercial Components (MCC) DFLZ6V8-TP
PartNo:
DFLZ6V8-TP
Manufacturers: Micro Commercial Components (MCC)
Qty: 2425
Request Qty:
Description: Zener Diodes 1W, 100mA, 6.8
RoHS:Details
Vz - Zener Voltage:6.8 V
Voltage Tolerance:0.05
Voltage Temperature Coefficient:0.07 %/C
Zener Current:
Pd - Power Dissipation:1 W
Maximum Reverse Leakage Current:5 uA
Zz - Zener Impedance:1 Ohms