 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (DHG10I1800PA)
IXYS DHG10I1800PA
PartNo:
DHG10I1800PA
Manufacturers: IXYS
Qty: 719
Request Qty:
Description: General Purpose, Power, Switching Sonic Fast Recovery Diode
RoHS:Details
Product:Switching Diodes
Peak Reverse Voltage:1.8 kV
Forward Continuous Current:10 A
Max Surge Current:60 A
Configuration:Single
Recovery Time:300 ns
Forward Voltage Drop:2.33 V
Maximum Reverse Leakage Current:0.1 mA
Maximum Power Dissipation:85 W