 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (DPG60I400HA)
IXYS DPG60I400HA
PartNo:
DPG60I400HA
Manufacturers: IXYS
Qty: 770
Request Qty:
Description: General Purpose, Power, Switching 60 Amps 400V
RoHS:Details
Product:
Peak Reverse Voltage:400 V
Forward Continuous Current:60 A
Max Surge Current:450 A
Configuration:Single
Recovery Time:45 ns
Forward Voltage Drop:1.8 V at 120 A