 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (DSEI30-10A)
IXYS DSEI30-10A
PartNo:
DSEI30-10A
Manufacturers: IXYS
Qty: 1847
Request Qty:
Description: DIODE FAST REC 1KV 30A TO247AD
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7V @ 1A
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):75ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10μA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F:17pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package:DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 150°C