IXYS (DSEP15-06A)
PartNo:
DSEP15-06A
Description:
DIODE FAST REC 600V 15A TO220AC
Product Information:
Minimum Quantity :
1
Packaging:
cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:
Diode Type:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
90V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
750mV @ 1A
Speed:
Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100μA @ 90V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:
DO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C