IXYS (DSEP30-12A)
PartNo:
DSEP30-12A
Description:
DIODE FAST REC 1.2KV 30A TO247AD
Product Information:
Minimum Quantity :
3,000
Packaging:
Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:
Diode Type:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2V @ 3A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10μA @ 200V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
DO-214AB, SMC
Supplier Device Package:
DO-214AB, (SMC)
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 150°C