IXYS (DSEP60-12A)
PartNo:
DSEP60-12A
Manufacturers:
IXYS
Qty:
499
Request Qty:
Description:
DIODE FAST REC 1.2KV 60A TO247AD
Product Information:
Minimum Quantity :
1
Packaging:
cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:
Diode Type:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40V
Current - Average Rectified (Io):
200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
380mV @ 1mA
Speed:
Small Signal =
Reverse Recovery Time (trr):
5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100nA @ 30V
Capacitance @ Vr, F:
5pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
SC-79, SOD-523
Supplier Device Package:
SOD-523
Operating Temperature - Junction:
-55°C ~ 125°C