 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (DSI30-08AS)
IXYS DSI30-08AS
PartNo:
DSI30-08AS
Manufacturers: IXYS
Qty: 740
Request Qty:
Description: DIODE GEN PURP 800V 30A TO263AA
Product Information:
Minimum Quantity :5,000
Packaging:Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:-
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.4V @ 2A
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):100ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10μA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AC, SMA
Supplier Device Package:DO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C