 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (DSI30-12A)
IXYS DSI30-12A
PartNo:
DSI30-12A
Manufacturers: IXYS
Qty: 223
Request Qty:
Description: DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO220AC
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Tube
Series:Qspeed?
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):300V
Current - Average Rectified (Io):6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.9V @ 6A
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):11.5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:25μA @ 300V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2
Supplier Device Package:TO-220AC
Operating Temperature - Junction:150°C (Max)