 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (DSI30-12AS-TUB)
IXYS DSI30-12AS-TUB
PartNo:
DSI30-12AS-TUB
Manufacturers: IXYS
Qty: 942
Request Qty:
Description: DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO263AA
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:-
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):400V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.15V @ 3A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):3μs
Current - Reverse Leakage @ Vr:10μA @ 400V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:PowerDI? 5
Supplier Device Package:PowerDIR5
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 150°C