 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (DSI30-12AS)
IXYS DSI30-12AS
PartNo:
DSI30-12AS
Manufacturers: IXYS
Qty: 4961
Request Qty:
Description: DIODE GEN PURP 1.2KV 30A TO263AA
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:cxda-ReelR Alternate Packaging
Series:eSMP?
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):200V
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.1V @ 1A
Speed:Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):780ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:1μA @ 200V
Capacitance @ Vr, F:5pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:MicroSMP
Supplier Device Package:MicroSMP
Operating Temperature - Junction:-55°C ~ 175°C