IXYS (DSI30-16AS)
PartNo:
DSI30-16AS
Manufacturers:
IXYS
Description:
DIODE GEN PURP 1.6KV 30A TO263AA
Product Information:
Minimum Quantity :
1,000
Packaging:
Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:
Diode Type:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io):
8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2V @ 8A
Speed:
Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
85ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5μA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F:
Mounting Type:
Surface Mount
Package / Case:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device Package:
D2PAK
Operating Temperature - Junction:
175°C (Max)