 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (DSS16-01A)
IXYS DSS16-01A
PartNo:
DSS16-01A
Manufacturers: IXYS
Qty: 800
Request Qty:
Description: DIODE SCHOTTKY 100V 16A TO220AC
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:SUPERECTIFIERR
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io):1A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.3V @ 1A
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):500ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:5μA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F:15pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:DO-204AL, DO-41, Axial
Supplier Device Package:DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature - Junction:-65°C ~ 175°C