 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (DSS60-0045B)
IXYS DSS60-0045B
PartNo:
DSS60-0045B
Manufacturers: IXYS
Qty: 207
Request Qty:
Description: DIODE SCHOTTKY 45V 60A TO247AD
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40V
Current - Average Rectified (Io):500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:550mV @ 500mA
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):3.6ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100μA @ 35V
Capacitance @ Vr, F:10.5pF @ 10V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:SC-90, SOD-323F
Supplier Device Package:SMini2-F5-B
Operating Temperature - Junction:125°C (Max)