 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (DSS60-0045B)
IXYS DSS60-0045B
PartNo:
DSS60-0045B
Manufacturers: IXYS
Qty: 251
Request Qty:
Description: Schottky Diodes & Rectifiers 60 Amps 45V
RoHS:Details
Product:Schottky Diodes
Technology:Si
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:45 V
If - Forward Current:60 A
Ifsm - Forward Surge Current:600 A
Configuration:Single
trr - Reverse Recovery time:
Vf - Forward Voltage:0.57 V
Ir - Reverse Current:250 mA
Pd - Power Dissipation:155 W