IXYS (DSS60-0045B)
PartNo:
DSS60-0045B
Manufacturers:
IXYS
Qty:
251
Request Qty:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 60 Amps 45V
Details
Product:
Schottky Diodes
Technology:
Si
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:
45 V
If - Forward Current:
60 A
Ifsm - Forward Surge Current:
600 A
Configuration:
Single
trr - Reverse Recovery time:
Vf - Forward Voltage:
0.57 V
Ir - Reverse Current:
250 mA
Pd - Power Dissipation:
155 W