IXYS (DSSK60-015A)
PartNo:
DSSK60-015A
Qty:
202
Request Qty:
Description:
Schottky Diodes & Rectifiers 150V 2X30A
Details
Product:
Schottky Diodes
Technology:
Si
Vrrm - Repetitive Reverse Voltage:
150 V
If - Forward Current:
60 A
Ifsm - Forward Surge Current:
600 A
Configuration:
Dual Common Cathode
trr - Reverse Recovery time:
Vf - Forward Voltage:
0.81 V at 30 A
Ir - Reverse Current:
2000 uA
Pd - Power Dissipation:
190 W