IXYS (DSSK80-006B)
PartNo:
DSSK80-006B
Manufacturers:
IXYS
Qty:
334
Request Qty:
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 40A TO247AD
Product Information:
Minimum Quantity :
10,000
Packaging:
Tape & Reel (TR) Alternate Packaging
Series:
Diode Configuration:
1 Pair Common Anode
Diode Type:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
90V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
215mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.25V @ 150mA
Speed:
Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
4ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500nA @ 80V