 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > GeneSiC Semiconductor  (FR30GR02)
GeneSiC Semiconductor FR30GR02
PartNo:
FR30GR02
Manufacturers: GeneSiC Semiconductor
Qty: 382
Request Qty:
Description: DIODE FAST REC 400V 30A DO5
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:TMBSR
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):100V
Current - Average Rectified (Io):1.9A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:700mV @ 3A
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:250μA @ 100V
Capacitance @ Vr, F:230pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AA, SMB
Supplier Device Package:DO-214AA (SMB)
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C