 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > GeneSiC Semiconductor  (FR70GR02)
GeneSiC Semiconductor FR70GR02
PartNo:
FR70GR02
Manufacturers: GeneSiC Semiconductor
Qty: 386
Request Qty:
Description: DIODE FAST REC 400V 70A DO5
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Tube
Series:-
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650V
Current - Average Rectified (Io):6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.55V @ 6A
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:120μA @ 600V
Capacitance @ Vr, F:219pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-220-2 Full Pack
Supplier Device Package:TO-220FM
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)