 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > GeneSiC Semiconductor  (FR85GR02)
GeneSiC Semiconductor FR85GR02
PartNo:
FR85GR02
Manufacturers: GeneSiC Semiconductor
Qty: 390
Request Qty:
Description: DIODE FAST REC 400V 85A DO5
Product Information:
Minimum Quantity :1
Packaging:Cut Tape (CT) Alternate Packaging
Series:-
Diode Type:Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):40V
Current - Average Rectified (Io):3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:630mV @ 3A
Speed:Fast Recovery = 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):-
Current - Reverse Leakage @ Vr:20μA @ 40V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AB, SMC
Supplier Device Package:SMC
Operating Temperature - Junction:-40°C ~ 150°C