 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > GaN Systems  (GS61008P-E03-TY)
GaN Systems GS61008P-E03-TY
PartNo:
GS61008P-E03-TY
Manufacturers: GaN Systems
Qty: 471
Request Qty:
Description: MOSFET 100V, 90A, E-Mode Preproduction Units
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:100 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:10 V
Id - Continuous Drain Current:90 A
Rds On - Drain-Source Resistance:7.4 mOhms
Configuration:
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:1.6 V