IXYS (IXFA12N50P)
PartNo:
IXFA12N50P
Qty:
289
Request Qty:
Description:
MOSFET 500V 12A
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:
500 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:
30 V
Id - Continuous Drain Current:
12 A
Rds On - Drain-Source Resistance:
500 mOhms
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
5.5 V
Qg - Gate Charge:
29 nC
Maximum Operating Temperature:
+ 150 C
Pd - Power Dissipation:
200 W