 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXFH12N120P)
IXYS IXFH12N120P
PartNo:
IXFH12N120P
Manufacturers: IXYS
Qty: 844
Request Qty:
Description: MOSFET 12 Amps 1200V 1.15 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:1.2 kV
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:30 V
Id - Continuous Drain Current:12 A
Rds On - Drain-Source Resistance:1.35 Ohms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:6.5 V
Qg - Gate Charge:103 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:543 W