 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXFH150N17T2)
IXYS IXFH150N17T2
PartNo:
IXFH150N17T2
Manufacturers: IXYS
Qty: 245
Request Qty:
Description: MOSFET 175V 150A
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:175 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:150 A
Rds On - Drain-Source Resistance:12 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:2.5 V to 4.5 V
Qg - Gate Charge:63 nC
Maximum Operating Temperature:+ 175 C
Pd - Power Dissipation:880 W