 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXFH50N60P3)
IXYS IXFH50N60P3
PartNo:
IXFH50N60P3
Manufacturers: IXYS
Qty: 360
Request Qty:
Description: MOSFET 600V 50A 0.145Ohm PolarP3 Power MOSFET
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:600 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:30 V
Id - Continuous Drain Current:50 A
Rds On - Drain-Source Resistance:145 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:5 V
Qg - Gate Charge:94 nC
Maximum Operating Temperature:
Pd - Power Dissipation:1040 W