 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXFH74N20P)
IXYS IXFH74N20P
PartNo:
IXFH74N20P
Manufacturers: IXYS
Qty: 206
Request Qty:
Description: MOSFET 74 Amps 200V 0.034 Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:200 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:74 A
Rds On - Drain-Source Resistance:34 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:5 V
Qg - Gate Charge:107 nC
Maximum Operating Temperature:+ 175 C
Pd - Power Dissipation:480 W