 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXFP12N50P)
IXYS IXFP12N50P
PartNo:
IXFP12N50P
Manufacturers: IXYS
Qty: 234
Request Qty:
Description: MOSFET HiPERFET Id12 BVdass500
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:500 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:30 V
Id - Continuous Drain Current:12 A
Rds On - Drain-Source Resistance:500 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:
Qg - Gate Charge:
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:200 W