 All Product > Discrete Semiconductors > Diodes > IXYS  (IXFX140N30P)
IXYS IXFX140N30P
PartNo:
IXFX140N30P
Manufacturers: IXYS
Qty: 344
Request Qty:
Description: MOSFET 140 Amps 300V 0.024 Ohm Rds
RoHS:Details
Transistor Polarity:N-Channel
Vds - Drain-Source Breakdown Voltage:300 V
Vgs - Gate-Source Breakdown Voltage:20 V
Id - Continuous Drain Current:140 A
Rds On - Drain-Source Resistance:24 mOhms
Configuration:Single
Vgs th - Gate-Source Threshold Voltage:5 V
Qg - Gate Charge:185 nC
Maximum Operating Temperature:+ 150 C
Pd - Power Dissipation:1.04 kW